Strefa wiedzy

Pewność siebie, umiejętność nawiązywania kontaktów, radzenie sobie w trudnych sytuacjach to jedne z wielu umiejętności, które w dzisiejszych czasach są pożądane przez pracodawców.
Szczególnie ważną rolę odgrywają w kierowaniu i zarządzaniem zespołem, gdzie trzeba mobilizować innych do skutecznego wywiązywania się z nałożonych zadań.
2018-11-05 16:34:45

 
Wielu właścicieli firm zadaje sobie to pytanie: Po co mi ten HACCP? Niepotrzebne papiery, dużo zachodu. Otóż, jak wynika z mojego doświadczenia, system jest po to by pomagać. 

2017-09-24 22:01:27
Kategoria: haccp
HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Point System) – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli – postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, poprzez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia jakości zdrowotnej żywności, oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów procesu produkcji i obrotu żywnością; system ten ma również na celu określenie metod ograniczania zagrożeń oraz ustalenie działań naprawczych.
2017-06-16 08:40:59
MASZ PYTANIA ? Skontaktuj się za pomocą formularza

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji